Tuhle večer jsem se posadil k počítači a abych se trochu zrelaxoval, pustil jsem si Google Earth. Chvíli jsem vrtěl zeměkoulí a pak se rozhodl, že najdu ostrov, na který se na stará kolena odstěhujeme, budeme chytat ryby a napichovat vepřové hlavy na kůly. Chvíli jsem pátral v modravých hlubinách (které má GE nasnímané pouze velmi sporadicky - koho by taky zajímaly tisíce čtverečních kilometrů vodní plochy) až mé bystré oko padlo na malý bod, jen kousek západně od Panamy. Kolečko myši zuřivě zavrčelo, jak jsem se snažil rychle přiblížit objekt zájmu a po chvíli jsem hleděl přímo na fantastické přírodní útvary ostrova Isla Bartolome, jednoho z devatenácti ostrovů tvořících Galapágy.
Musím se přiznat, že mě toto souostroví uchvátilo. Satelitní snímky GE ukazují množství kráterů, které jsou pozůstatky vulkanické činnosti, formující zdejší ostrovy. Galapágy totiž leží na tzv. Galapagos hotspot (radši nebudu překládat), což je místo, kde kůru taví žhavá láva vyvěrající z nitra země. Poetické na tom všem je, že i když byl nejstarší ostrov zformován před několika milióny let, ostrovy nejmladší zažívají sopečné erupce dodnes. Celé drsné prostředí Galapág vytváří jedinečný ekosystém, který nám zachoval mnoho tvorů, nežijících nikde jinde na světě. To je také důvodem, proč byly Galapágy vyhlášeny organizací UNESCO biosférickou rezervací.
Na souostroví probíhá věděcký program zaměřený na zachování ohrožených druhů, zaštítěný organizací Galapagos Conservancy (dříve Charles Darwin Foundation, Inc.). Program běží již od roku 1959 a pro příští generace se snaží zachránit krasavce jako leguána mořského, želvu galapážskou, kormorána nelétavého, nebo tučňáka galapážského.
Pokud vás budou zajímat další informace, určitě se podívejte na oficiální stránky. A možná začněte našimi kmz soubory pro Google Earth :)
Isla Baltra
Isla Bartolome
Isla Fernandina
Isla Isabela
0 Komentáře